Zašto u našim jezicima imamo mnogo njemačkih riječi

 


Naši jezici sadrže brojne riječi koje potiču iz njemačkog jezika, uglavnom kao rezultat kulturnih i historijskih utjecaja.

 

Slovenski jezici, uključujući srpski, hrvatski i bosanski, prošli su kroz različite faze utjecaja drugih jezika tokom stoljeća. To uključuje utjecaje iz latinskog, osmansko–turskog, austro–ugarskog i drugih.

 

Posebno se mnogo njemačkih riječi pojavilo u ovim jezicima za vrijeme Austro–Ugarske monarhije (1867–1918). Tokom tog perioda, veliki dio Balkana bio je pod kontrolom monarhije, što je dovelo do velikog kulturnog i jezičkog utjecaja. Austrijski dijalekt njemačkog jezika, poznat kao austrijski njemački, bio je dominantan jezik u monarhiji.

 

Osim toga, poslije Drugog svjetskog rata, mnogi ljudi iz ovih zemalja otišli su u Njemačku kao "gastarbajteri" (gostujući radnici). Njihovo iskustvo i kontakt sa njemačkim jezikom također su uticali na jezike na Balkanu.

 

Sve ovo zajedno dovelo je do toga da su mnoge njemačke riječi ušle u ove jezike i postale dio svakodnevne upotrebe. Ponekad su to riječi koje se odnose na moderne tehnologije ili koncepte koji nisu imali ekvivalent u domaćim jezicima, a ponekad su to riječi koje su jednostavno postale popularne zbog utjecaja njemačke kulture i medija.

 

Neke od riječi:

 

Šnajder – dolazi od njemačke riječi "Schneider", što znači krojač.

Cimer – od njemačke riječi "Zimmer", što znači soba. U našim jezicima se koristi za osobu s kojom se dijeli soba ili stan.

Majstor – od njemačke riječi "Meister", što znači majstor ili stručnjak.

Šalter – od njemačke riječi "Schalter", što znači prekidač ili, u kontekstu javnih usluga, šalter za usluge.

Folija – od njemačke riječi "Folie", što znači folija.

Šarafciger – dolazi od njemačke riječi "Schraubenzieher", što znači odvijač.

 

I mnoge druge.

Get updates in your Inbox
Subscribe


njemackijezik.net by F.E. is licensed under Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International